Přednáška Proč jako Češi kácíme pralesy, aneb cesta palmového oleje z pralesa až na náš stůl.
Přednáška Proč jako Češi kácíme pralesy, aneb cesta palmového oleje z pralesa až na náš stůl.

Proč Češi kácí pralesy? Cesta palmového oleje z tropů na náš stůl.

40 

Nikdy v historii ještě nebyli Češi tolik zodpovědní za likvidaci tropických (pra)lesů jako dnes! Kteří živočichové a lidé jsou tím nejvíce postiženi a proč? Jak je to možné že se tohle děje a my sami, kteří jsme od problému vzdáleni tisíce kilometrů na tom máme tak velký podíl?

500 skladem

Popis produktu

Kdo za to může? Co s tím může udělat zdánlivě bezmocný jednotlivec, když jeho okolí nechce nic slyšet ani vidět, natož dokonce něco (z)měnit? Co se už povedlo? Jaké jsou další plány jak situaci co nejrychleji vyřešit? Zvládmeme to? Existují alternativy které tento problém řeší? Jaké to jsou? Co z nich budou mít místní, pro které je produkce palmového oleje obživou? Víte o tom, že se Češi snaží zachránit slony před vyhubením přímo v centrální Africe a jak může pomáhat slonům každý občan České republiky? Nebo že se Češi snaží zachránit největší antilopu světa v africkém Senegalu a bojují i o záchranu Zátoky nosatých opic na Borneu, kde žijí i delfíni, mořské panny (správněji mořské krávy), levharti nebo orangutani? Nebo že jiný český projekt pomáhá zachraňovat mořské želvy v Indonésii, či třeba mlžný les v africkém Kamerunu, který se snaží i vlastoručně navrátit na místa kde byl vykácen? Že se snažíme zachránit i úžasné opičky nártouny na asijských Filipínách, nebo třeba roztomilé outloně váhavé, kterým se jejich roztomilost stala jejich prokletím? Pokud ještě náhodu nevíte o tom, že Česká republika patří mezi ochranářské velmoci které začínají mít čím dál větší vliv na ochranu tropů, tak vás o tom přesvědčíme a hlavně ukážeme způsoby jak se nejlépe zapojit i do aktivní ochrany tolik ohrožené tropické přírody.
Na mnoha místech v jihovýchodní Asii (ale dnes už bohužel i v tropické Africe či jižní Americe) dnes v nebývalé míře zuří odlesňování. Hlavní podíl na tom má průmyslová produkce palmového oleje, jehož je Evropská unie třetím největším odběratelem na světě. Češi, stejně jako Moravané, Slezané či Slováci si ráno mažou palmový olej na pečivo k snídani (Rama, Alfa, a další rostinné pomazánky), pak se s jeho pomocí dopraví do práce (přimíchává se do nafty a benzínu), následně jej přikusují ke svačině (je obsažen v naprosté většině sušenek či perníků a řadě dalších cukrovinek), v poledne si na něm pochutnají při obědě (většina smažených věcí se opět smaží na palmovém oleji), k večeři si jej zakousnou znova (například na pečivu namazaném Nutelou či v koblize zakoupené odpoledne v pekařství), ještě před tím než s jeho pomocí vyprali prádlo (součást aviváží), doslova labužnicky jej vychutnaji při relaxu u televizce (celá řada chipsů či různých slaných krekrů je opět s „palmáčem“), aby si s ním nakonec umyli vlasy i celý zbytek těla, vyčistili zuby a někteří pak i natřeli na obličej pro pleť ještě krásnější tak jak praví reklamy (je obsažen v celé řadě hygienických a kosmetických prostředků). A na závěr sladce usínají s pocitem že všechny pohádky o tom že jsme zodpovědní za kácení pralesů jsou opravdu jenom pohádky, vždyť jihovýchodní Asie je přece od naší zemičky tak daleko a na tom co se tam děje já nemohu mít absolutně žádný vliv…více iformací na www.StopPalmovemuOleji.cz, nebo v našem výukovém programu. Termín: Celoročně, preferujeme pondělky a úterky Místo: Preferujeme Královéhradecký, Středočeský a Pardubický kraj, možné v rámci celé ČR. Uvítáme, když je na místě nainstalované PC s dataprojektorem, ale můžeme vzít i vlastní. Cena: 40,- Kč na osobu, + cestovné z Jaroměře a zpět (5,- Kč/km). Minimální počet posluchačů je 15 osob. Pokud je program zajišťován na záchranné stanici v Jaroměři, pak je to pouze 10,- Kč na osobu. Veškerý výtěžek bude použit na podporu kampaně proti absudně vyhnané spotřebě palmového oleje v ČR.

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí “Proč Češi kácí pralesy? Cesta palmového oleje z tropů na náš stůl.”