Pomáhat přírodě může každý

Nabízíme Vám ekologické desatero aneb návod, jak si zachránit planetu, návod na to jak můžeme zmenšit ekologickou stopu, a jak pozvat život do Vaší zahrady.

Můžete se také přidat k některé z organizací v České republice a nebo v tropech.

Pomáhat raději dobrovolničením nebo penězi? Pokud nejste náhodou zrovna milionář, jednoznačně dobrovolničením!

Práce dobrovolníků má pro nás, či spíše přesněji pro ochranu naší ohrožené přírody zcela zásadní význam! Naši přírodu totiž původně udržovaly v optimálně pestrém stavu před příchodem člověka přírodní procesy, jako byly hlavně přírodní požáry a pastva velkých stád divokých koní, zubrů, praturů nebo "krajinářská činnost" bobrů, kteří náruživě pečovali o četné mokřady. Když tyto přirozené procesy člověk zastavil tím, že velké býložravce včetně ohně  v přírodě vyhubil, tak to tehdy až tolik nevadilo, protože jejich úlohu převzala domácí hospodářská zvířata, řízené vypalování, ruční kosení luk a ruční práce na polích a na některých místech třeba i armáda včetně tanků. 

Teprve až v posledních poválečných letech však došlo k tomu, že zmizela nejen šetrná pastva a šetrná ruční práce na polích a loukách, ale i armáda. Práci na polích a loukách za člověka i zvířata převzaly obří, sice velmi efektivní, ale o to více likvidační stroje, které ničí půdu i spoustu živého nad jejím povrchem i pod ním, spolu s postřiky a umělými hnojivy, které naší přírodu zamořují. Lesy nahradily plantáže na dřevo, drobná pestrá políčka obří plantáže kukuřice a řepky olejky.  Příroda tak byla zatlačena na poslední místa, kam se obludné zemědělské a lesnické stroje spolu s plantážemi a postřiky zatím ještě nedostaly. Jenže právě na těchto posledních střípcích zároveň už nezřídka několik desítek let chybí původní přirozená pastva, spolu s občasnými požáry i různými přírodními kalamitami, které naši přírodu odpradávna modelovaly. A kterým jsou naše rostliny a živočichové za miliony let svého vývoje přizpůsobeny natolik, že bez nich začne naprostá většina z nich vymírat, protože s výjimkou hub a mechů naprostá většina (cca 90%) našich zvířat a rostlin potřebuje ke svému životu životodárné slunce a ne přítmí, vlhko a chlad hustých náletů několika druhů dřevin nebo agresivních trav. 

Pokud nechceme, aby vymřelo i to poslední, co nám z naší kdysi neskutečně pestré a krásné přírody ještě zůstalo, musí přírodní procesy nahradit člověk. Optimálně jen jako "Strážce velkých býložravců včetně ohně", nebo alespoň jako dobrovolný (případně i profesionální) ochránce přírody s křovinořezem, motorovou pilou, bagrem, buldozerem,...ale klidně i jen kosou, hráběmi rýčem a vidlemi v ruce. 

Naše organizace - Český svaz ochránců přírody JARO Jaroměř existuje již přes 30 let. Za tu dobu se u nás do praktické ochrany přírody pod naším vedením zapojilo už přes 10 tisíc (!!!)  dobrovolníků, včetně dobrovolníků z některých zodpovědných firem. Ti všichni dobrovolně odpracovali už statisíce hodin a my jsme tak ušetřili minimálně desítky milionů korun, které jsme nemuseli shánět pro práci profesionálních ochránců přírody (které bychom nesvedli sehnat). Tím spíše, že se pak člověk shánějící prostředky nezřídka dostane do pasti, že pro samé oslovování sponzorů a dárců, ale i "grantování" za účelem shánění, vyúčtovávání a vykazování prostředků (a následné všemožné kontroly a obří míru související byrokracie), pak už nakonec málem ani na vlastní práci pro přírodu nemá skoro žádný čas a když by pak i nadále sám nepracoval dobrovolně, tak snad ani pro přírodu pořádně už nic neudělá!

Proto pokud zrovna nejste štědrý milionář až miliardář (a že takových po světě běhá co?) nebo štědrá a zodpovědná firma (ty občas nějaké jsou ale schválně - zkuste si je cvičně oslovit - kolik myslíte, že peněz seženete - to rozhodně není nic jednoduchého a samozřejmého!), přijďte nám raději sami pomoci s péči o přírodu, než abyste nám posílali peníze. Teprve až pokud je Váš čas natolik drahý, že na pomoc naší přírodě opravdu "nemáte žádný čas", posílejte tedy prosím alespoň ty peníze, nebo nám třebas darujte věci,  které už stejně nepotřebujete, a jen vám doma zabírají prostor. Tisíce našich dobrovolníků totiž dokáží ještě kupu zdánlivě nepotřebných věcí využít a my tím šetříme další šílené prostředky, které nemusíme shánět, vyučtovávat a papírovat do úmoru.  Hráběmi, vidlemi, rýči, nebo gumáky, prkny a dalším řezivem, všemožným krmivem pro naše zvířecí pacienty, tričky které můžeme nechat potisknout a benefičně prodat počínaje, až starými ale zatím ještě funkčními auty a autobateriemi, motocykly, traktůrky, přívěsnými vozíky, traktorovým valníky, lisy na seno, bagry, nebo buldozery konče. Kompletní seznam najdete na 
www.JAROjaromer.cz/podpora/

Děkujeme nikoli za nás, ale za naši přírodu a všechny její zvířecí a rostlinné obyvatele!  

Všichni potenciální dobrovolníci ať nás nejlépe osloví:
e-mailem: jarojaromer(zavináč)seznam.cz
telefonátem nebo SMS: 603 847 189
přes sociální sítě: https://www.facebook.com/csopjaro.jaromer/, https://www.facebook.com/PomahamPrirode/, 
nebo alespoň tím že se stanou našimi fanoušky na sociálních sítích nebo si od nás nechají čas od času zasílat aktuality a pozvánky na akce na pomoc přírodě.

Pomáháme přírodě i o Vánocích 

Přátelé, jste v rozpacích z každoročního vánočního utrácení miliard?

Většinou za hromady zbytečností, které se následně po krátkém použití kupí po různých koutech jen proto, aby na Vánoce bylo něco pod stromečkem?

Ohromná nadprodukce věcí přispívá k dalšímu ničení života na naší planetě a způsobuje utrpení mnoha živočichů od velryb a slonů až po ptáky, žáby a motýly.

Ale můžeme to změnit – TEĎ HNED! Jak na to ZDE!

 

Pokud jste v tak velkém stresu, že nestíháte v odkazu výše shlédnout jak vytvořit svátky šetrnější pro zvířata i přírodu a chcete se nejrychlejší cestou dostat k nejekologičtějším dárkům tak zde jsou naše nejdůležitější typy:

 

- Kupujme ekologicky šetrné  BUDKY, KRMÍTKA a BENEFIČNÍ EKOL. ŠETRNÉ ZBOŽÍ VYRÁBĚNÉ S LÁSKOU PŘÍMO NA ZÁCHRANNÉ STANICI V JAROMĚŘI. Pomůžeme tím přírodě nejméně 2x! Veškerý zisk totiž putuje na ochranu přírody.

KUPUJME POZEMKY v nestátní rezervaci Ptačí park Josefovské louky a získejte dárkový certifikát - díky naší ochraně tu probíhá opačný proces - ŽIVOTA  TU PŘIBÝVÁ!

- Adoptujme si třeba také ŽELVÍ SNŮŠKU a podpořme tím skvělý projekt na ochranu mořských želv.

- Nebo pořiďme dárkový certifikát na OČIPOVÁNÍ POLOOPICE OUTLONĚ, nebo mu kupme krmení na jeden měsíc prostřednictvím organizace Kukang.

- V Ekocentru Toulcův Dvůr v Praze se můžeme stát na JEDEN DEN FARMÁŘEM.

- V ekologickém institutu Veronica můžeme zakoupit KNIHY a další publikace a v Brně také živou vánoční jedličku kterou později můžete vysadit do lesa.

- Staňme se na JEDEN DEN OŠETŘOVATELEM na záchranné stanici v Jaroměři.

- Nebo třeba kupme fairtrade KÁVU, ČAJ nebo ČOKOLÁDU a podpořte svým nákupem ekocentrum Čtyřlístek.

 

 

Prestižní ochranářská skupina JARO doporučuje také tyto spolupracující projekty.

 

Udělejme si lepší, tedy smysluplnější Vánoce

Několik užitečných odkazů:

Zboží bez palmového oleje

Benefiční zboží od nevládních organizací

Správa a výkup lokalit

Zelené Vánoce

Jednotlivé organizace a projekty je možné podpořit zasláním daru na legální a zcela oficiální veřejnou sbírku, spuštěnou v roce 2017.

Administraci sbírky zajišťuje za tímto účelem jednotlivými nevládními organizacemi zřízená Ekologická servisní organizace (ESO – www.ESOrg.org, na Slovensku právě teď vzniká www.ESOrg.sk) a stejné servisní organizace budeme zakládat i v dalších státech.

Stejně tak ESO nyní pracuje na administrativním zřízení DMS kampaně pro jednotlivé organizace a projekty, neboť z důvodu nemalé úspory nutné byrokracie bohatě stačí, když nutnou administraci zajišťuje pouze jediná organizace pro všechny ostatní.

Pro pomoc přírodě České republiky platí

TENTO HLAVNÍ ÚČET: 2801040757/2010

Chcete-li přispět na konkrétní činnost jednotlivých organizací či projektů, vyplňte prosím následující variabilní symbol a optimálně i do poznámky napište doporučený text, abychom věděli které prostředky kam konkrétně pak zaslat:

Pro přírodu v tropech platí transparentní účet: 2001032353/2010

Prostředky získané veřejnou sbírkou jsou ve 100% výši bankovním převodem jednorázově několikrát do roka zasílány těm nevládním organizacím, které svoji oficiální veřejnou sbírku nemají a těm organizacím, které se zabývají projekty na ochranu přírody (např. Ochrana orchidejí, motýlů, atd.) a to dle konkrétního poslání každé samostatné veřejné sbírky. Vše je zcela transparentně ošetřeno jednotlivými darovacími smlouvami, neboť pořádek dělá přátele i mezi ochránci přírody.

Dohled nad správným, čestným a spravedlivým fungováním veřejné sbírky zajišťují význačné a důvěryhodné osobnosti české ochrany přírody, které tvoří Radu ESO:

Bc. Martina Skohoutilová, národní koordinátorka Koalice proti palmovému oleji

David Číp, předseda ČSOP JARO Jaroměř a profesionální ochránce přírody

Mgr. Stanislav Lhota, Ph.D, přední primatolog, pracovník Zoo Ústí nad Labem, vedoucí projektu Zátoka nosatých opic

Mgr. Břeněk Michálek, správce Ptačího parku Josefovské louky

Mgr. Roman Kalous, předseda ČSOP Arion Olomouc

Vojtěch Koštíř, vedoucí pozemkového spolku Pražská pastvina

Mgr. Petra Steidlová, předsedkyně ČSOP Morava Brno

Mgr. Eliška Riegerová, předsedkyně ČSOP Podještědí

Zajišťujete také chod nějaké obecně prospěšné a progresivní nevládní ochranářské organizace, nebo alespoň konkrétní ochranářský projekt? A také zatím ještě nemáte administrativně vyřízenou vlastní legální veřejnou sbírku nebo DMS sbírku? Uvítali byste možnost využít veřejné sbírky a DMS kampaně provozované ESO? Kontaktujte nás. 
(Slovenské organizace a projekty zde) a určitě se nějak ve většině případů domluvíme na konkrétních oboustranně výhodných podmínkách a spolupráci.